Басейнова дирекция „Дунавски район“ отбеляза Деня на река Дунав с три екоинициативи край остров Белене, с. Мечка и с. Байкал

01.07.2025г.

 

Басейнова дирекция „Дунавски район“ отбеляза Деня на река Дунав

с три екоинициативи край остров Белене, с. Мечка и с. Байкал

 

Басейнова дирекция „Дунавски район“ (БДДР) отбеляза Деня на река Дунав с три екоинициативи край остров Белене, с. Мечка и с. Байкал, насочени към опазването на реката и повишаване на обществената информираност относно значението ѝ за природата и хората:

  • На 26 юни експерти на БДДР участваха в съвместна национална среща на заинтересованите страни по проект Danube Sediment_Q2 и проект Danube Water Balance по програма Дунавски регион 2021-2027, организирана от Изпълнителна агенция проучване и поддържане на река Дунав (ИАППД)

Екстремните въздействия от изменението на климата причиняват значителни проблеми с водния баланс в басейна на р. Дунав и представляват голямо предизвикателство за околната среда, икономиката и цялото общество. Основната цел на проект Danube Water Balance е да се подобри ефективността на трансграничното, мулти-секторно управление на водите в басейна на р. Дунав, чрез разработването на общ модел за баланса на повърхностни и подпочвени води и тестването му, отчитайки различни климатични сценарии.

По проект Danube Sediment_Q2 в рамките на две години и половина се предвижда изпълнение на дейности във връзка с разработването на трансграничен интегриран план за управление на седиментите в басейна на река Дунав и търсене на практически решения за справяне с предизвикателствата, свързани с динамиката на седиментите с помощта на заинтересованите страни.

Националната среща на заинтересованите страни завърши с пътуване с кораб на Агенцията до критичния участък в района на остров Белене. Събитието е част от инициативите на ИАППД по повод Деня на река Дунав.

  • На 27 юни експерти на БДДР организираха почистване на брега на р. Дунав при с. Мечка

В с. Мечка, област Русе, дирекцията проведе акция за почистване на дунавския бряг. Участниците събраха значително количество отпадъци, които бяха сортирани и изхвърлени на определените за това места. Инициативата демонстрира как личният пример и общото усилие могат да допринесат за опазването на едно от най-важните природни богатства на страната – река Дунав.

  • На 29 юни – Международния ден на река Дунав, експерти на БДДР участваха в образователен празник в с. Байкал

Събитието беше организирано от Общинския център за извънучилищни дейности и занимания по интереси в с. Байкал, община Долна Митрополия. Там бе реализирана образователна програма под мотото „Нашият Дунав – нашето бъдеще!“ , включваща различни интерактивни и творчески формати:

    - Тържествено хвърляне на венец в реката с послание за грижа и отговорност към Дунав.

    -  Изследвай Дунав – демонстрация на подвижна лаборатория за анализ на речни води, в която ученици и деца имаха възможност да научат повече за качеството на водите и методите за тяхното опазване.

   - Вдъхновение от Дунав – живописен пленер, в който участниците създадоха художествени произведения, вдъхновени от красотата на реката.

Програмата бе изпълнена с емоции, любопитство и творчество, а основното послание на деня беше недвусмислено: река Дунав е не само уникално природно благо, но и обща отговорност, която изисква ангажимент и грижа от всички нас.